Salon Dekorasyonu

Yayınlama: Aralık 18th, 2017 | Yazan By dekor

0

Salon için Perde Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Salon için perde seçimi nasıl olmalıdır? Salona nasıl bir perde seçmeliyim? Salon dekorasyonunda perde seçimi çok önemli bir yere sahiptir. Salon dekorasyonu tasarlarken dikkat edilecek en önemli etkenlerden biri de perdelerdir. Salon için perde seçimi konusunda size yol gösterecek olan püf noktalardan bahsedeceğiz. Genellikle yere kadar olan perde modelleri arasında,tüller,kadife perdeler çokça tercih edilmektedir.

Peki salon için nasıl bir perde modeli ve hangi kriterler göz önüne alınmalıdır.Salonlar da oldukça fazla zaman harcadığımız doğrudur.bu yüzden salon dekorasyonu için perdeler de şık ve zarif aynı zamanda renk uyumu olan modellerle dekore edilmelidir. Salon dekorasyonu için yapılan tüm değişiklikler evin genel dekorasyonuna doğrudan etki edecektir. Bu yüzden salon için mobilya seçerken perde renklerinin de bu mobilyalara uyumlu olması çok önemlidir.

Mobilyalar ve duvar renkleri ile tam bir uyum sağlayan modeller tercih edilmeli ve renk uyumu gibi unsurlar göz önüne alınmalıdır. Salon dekorasyonu için perde seçimi konusunda gelişi güzel seçimlerden uzak durulmalıdır. Peki salon için perde seçimi nasıl olmalıdır?

Salona Perde Seçimi?

salon için perde seçimi fikirleri

Salona perde seçerken ilk önce, odada bulunan tüm unsurlara göre hareket edilmelidir.Aksi taktirde salonun bütünlüğü ve albenisi olmayacak ve hoş olmayan görüntüler ortaya çıkacaktır. Dekorasyonda perde seçimi için salonun genel bütünü göz önüne alınarak başlanmalıdır.

Salon perde modelleri seçimi yaparken, mobilyalarınız ile uyum sağlayan perde tarzı seçilmelidir. Mesela : Mobilyalarınız klasik bir stile sahipse, perdeleriniz de klasik tarz olmalıdır. Yok modern bir salon mobilyanız varsa, o zaman modern görünümlü perdeleri tercih etmelisiniz.

İlginizi çekebilir : En yeni salon perde modelleri 2017 konulu yazımızda, modern ve klasik anlayışa hitap eden en güzel örnekleri inceleyebilirsiniz.

Salon için perde seçimi nasıl yapılır?

beyaz salon için perde seçimi

Salona perde seçimi için ilk olarak odanın ,büyüklüğüne uygun olan bir perde modeli tercih etmelisiniz. Küçük bir salona sahipseniz,o zaman salonun daha ferah görünmesi için seçilen salon perdesi ve duvarların rengi tam bir uyum içinde ve aynı renk ve tonda olmalıdır.

Başarılı bir salon dekorasyonu için perde seçerken açık ton renkleri tercih etmelisiniz. Bu durum hem salonu daha ferah ve aydınlık gösterecek hem de daha şık duracaktır. Büyük salonlar da ise pencerelerin tarzına göre duvar renkleri tercih edilerek seçim yapılmalıdır.Bunun için duvar renklerinden bağımsız bir renk veya model tercih edebilirsiniz.

salon için perde seçimi önerileri

Bu konuda daha önce yazmış olduğumuz; dekorasyonda renk uyumu nasıl sağlanır konulu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Salon perdesi seçimi konusunda,yine pencerelerin tarzları da perde seçimi kadar önemli ve etkileyen unsurların başında gelir. Mesela: Bazı pencereler var ki fransız tarzı olarak yere birlik şekilde uzun zemine kadardır. Genelde büyük çoğunluğu standart dediğimiz klasik ve modern iç içedir.

salon için perde seçimi yaparken nelere dikkat edilmelidir

Küçük pencereleri olan salonlar için perde seçerken daha sade ve tek renkli modelleri tercih etmelisiniz.Bu şekilde seçim yapmak salon dekorasyonu için perdeleri ön plana çıkararak diğer eşyalarınız ile uyum sağlamasını kolaylaştıracaktır. Büyük ve uzun olan pencereler için, yere birlik olan farklı renk ve desenleri bulunan salon perde modellerini tercih edebilirsiniz. Bu durum salonda pozitif bir etki oluşturacak ve şıklığı ortaya çıkaracaktır.

İlginizi çekebilir: Kahverengi koltuğa ne renk perde uyar? konulu yazımızda mobilyalar ve bunlarla bütünleşen renk uyumu olan perde modelleri fikirlerimizi bulabilirsiniz.

Salon Perde Seçimi İçin Dikkat Edilecekler?

salon için perde seçimi çok önemlidir

Salon için perde modeli seçerken dikkat etmeniz gereken hususlarda biri de perdenin kumaşı ve cinsidir. Bu seçim sizin tercihinizde en belirleyici etkenlerden biridir. Örneğin: Oldukça modern ve lüks bir salonunuz var ise, çok etkileyici bir hava katmak adına farklı tarz renkleri olan ipek perde modelleri tam yerinde bir karar olacaktır.

salon için perde seçimi nasıl olmalıdır

Salon dekorasyonunda perde seçimi bir dekorasyon için en önemli etkendir.Klasik, modern perde modelleri ile istediğiniz dekorasyona renk katabilirsiniz. Modern ve klasik yapı iç içe olan geleneksel bir salon için ise kadife perde modellerini incelemelisiniz. Bunun dışında yine modern döşenen salonlar için koton veya keten kumaştan üretilen perde modelleri hem daha şık bir görünüm kazandıracak hemde çok şık bir hava katacaktır.

salon için perde seçimi

Bu yazımızda salon için perde seçimi konusunda sizlere ilham olacak fikirler vermeye çalıştık. Salon dekorasyonu için perde seçimi yaparken tüm bu konulara dikkat ederek salon perdesi seçmelisiniz. Fikirlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

Tags: , , ,


Yazar hakkındaBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑

MENU
Dekordetay