Bebek Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

0 40

Bebek odası dekorasyonu nasıl olmalı? Konu bebeklerimiz olunca elbette hepimiz için akan sular duruyor. Her ebeveyn çocukları için en iyisini istiyor. Bu yüzden de bebeklerimizin odalarını düzenlerken ekstra dikkatli davranmak gerekiyor. Bebek odasının hem bebeğin hem de ebeveynin ihtiyaçlarına göre olmasının yanı sıra oda da bebeğin güvende olması, bebeğin gelişimini olumlu yönde etkileyici bir rolü üstlenmesi olması gereklidir.

Bebek Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Öncelikle bebek odasında kullanılan renkler ve şekiller, bebeğiniz odada uzun zaman geçireceği bir alan olduğu için tasarımlarda oldukça dikkat edilmesi gereken konudur.  Renkler insanı etkilediği gibi haliyle bebeklerin psikolojilerini etkiler ve modları, durumları üzerinde çok etkilidir. Bu yüzden de bebek odaklarında renkler yumuşak hatlı ve canlı, huzur verici şekillerde seçilmeye özen gösterilmelidir. Örnek verecek olursak açık mavi, yeşil ve bej renkleri doğaya ait renler olduğu için bebek odasında tercih edilebilir renklerdir. Bebeğin modu dışında bu renkler rahatlatıcı etkiye sahip olduğu gibi odayı da olduğundan daha geniş gösterecektir.

Bebek Odası Duvar Süslemeleri

Duvarlar için veya süslemedeki aksesuarlar da çizgi film karakterleri veya figürler tercih edilebilir. Ancak bunu bebeğin ileriki dönemlerinde yapmanız daha doğru olacaktır.  Bebeğiniz bu figür ve karakterlerden korkabilir ve oda da uyurken tedirginlik duyabilir.

Diğer önemli konu ise elbette ki bebek odasında tercih edilmesi gereken mobilyalardır. Bebek mobilyaları genelde gözümüze oldukça hitap eder. Her birinin tasarımı birbirinden tatlı ve hoş gözükür. Ancak özellikle bebeklerin hareket etmeye başlaması ile mobilyalar oldukça önem gösteriyor. Dekorasyon ürünlerinin her birinin kullanıldığı malzeme bebeğin sağlığını etkileyebileceği için boyasız ahşap ürünler tercih önceliği olabilir. Boyalı tercih edilen veya plastik olan herhangi bir mobilya, aksesuar eşyasında bunların sağlığa zararlı maddeler içermediği kontrol edilmelidir.

Bebek odasına seçeceğiniz aydınlatma, ışığın rengi, ışığın kalitesi ve ışığın konumu önemli olan bir diğer konudur. Seçtiğiniz ürün bebek odasını eşit bir şekilde aydınlatmalı ve bunun içinde aydınlatma ürünü odanın ya merkezinde ya da odasının farklı köşelerine yerleştirilmelidir. Seçilen aydınlatma ürününün yüksek güçte olması bebeğin gözüne zarar verebileceğinden yüksek ışık saçmamasına gösterilmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.