Çalışma Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılmalıdır?

0 34

Çalışma odası dekorasyonu nasıl yapılmalıdır? Özellikle iş ve okul hayatlarının artık bilgisayarlardan halledilebilmesi ve böylelikle iş, okul hayatlarımızın evlerimize taşınması ile vaktimizin çoğu çalışma odalarımızda geçmektedir.

Çalışma Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılmalıdır?

Çalışma odaları evlerdeki diğer odalardan ayrılmalıdır. Öncelikli olarak çalışırken odaklanabilmeyi daha kolaylaştıracağı için sade tasarımlara başvurulmalıdır. Sağlıklı bir çalışma alanı sade ve düzenli olmalı bunu her zaman göz önünde bulundurarak çalışma odası dekorasyonu yapılmalıdır. Bu alanda ihtiyaç olmayan herhangi bir mobilyaya veya eşya kesinlikle yer verilmemelidir. Çünkü unutmayın ki kalabalık bir ortam dağınık izlenimi verir ve böylece dikkat toplamayı, verimli çalışmayı engeller.

Tüm odalarda dikkat edilse de çalışma odasında tercih edilen renklere daha çok dikkat edilmelidir. Çalışma odasında tercih edilen renkler dikkat toparlayıcı renklerden oluşmalıdır. Örneğin beyaz, bej, açık tonlardaki gri renkleri dekorasyonda uygulanabilir ve ideal bir çalışma odası tasarımında kullanılabilir.

Renk konusunda olduğu gibi aydınlatma konusu da çalışma odalarında ekstra dikkat edilip üzerine düşülmesi gerekilen konudur. Yeterli bir tavan aydınlatması, çalışma masasının yanında bir lambader, masa üzerine bir çalışma lambası çalışma odalarının olmazsa olmazlarındandır. Yapay aydınlatmaya ilaven doğal aydınlatmadan da yararlanabilmek çok önemlidir. Bu yüzden çalışma masası pencereye yakın bir yere konumlandırılmalıdır. Doğal ışıktan yararlanabilmek için pencerede kullanacağınız tül, kumaş/stor perde renkleri de açık renklerde tercih edilmelidir.

Çalışma odasının olmazsa olmazı olan masa ve sandalye seçimi kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Masanın uygun bir genişlik ile yüksekliğe sahip olması gereklidir. Sandalye ise sırt ve bel desteği sağlamalıdır. Günün belki büyük çoğunluğunu çalışma odanızda geçireceğiniz için, sağlınıza da dikkat etmelisiniz. Sağlığınız içinde doğru masa ve sandalye tercihinde bulunmak önemlidir.

Çalışma odanızda konforlu olabilmek için kendi özel ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin çok ses alan bir geçiren evde yaşıyorsanız çalışma odanızda ses yalıtımına ihtiyacınız olabilir veya ortamın çok sıcak ya da tam tersi çok soğuk olması çalışma ortamında uygun sıcaklığı sağlayabilmeniz için bir klimaya ihtiyaç doğurabilir. Çalışma odası dekorasyonu yaparken bunları da göz önünde mutlaka bulundurmalı ve atlamamalısınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.