Dekoratif Banyo Rafı Nasıl Yapılır?

0 50

Dekoratif banyo rafı nasıl yapılır? Sorusuna günümüzde çok sayıda kişi cevap aramaktadır. Banyoların vazgeçilmezi olan dekoratif raflara kolaylıkla siz de sahip olabilirsiniz. Banyo dekorasyonunuzu küçük birkaç dokunuşla ve ekonomik geri dönüşüm fikirleriyle tasarım harikasına dönüştürebilirsiniz.

 Banyonuzun dekorasyonunda nasıl raf kullanmalısınız?

Banyonuz çok geniş değilse veya yerden tasarruf etmek istiyorsanız göz hizanızdan başlamak üzere yüksek tasarıma sahip raf modellerinden seçebilirsiniz. Seçtiğiniz raf modelinin ve renginin banyonuzda kullandığınız fayans ve duvar renkleriyle uyumlu olmasına özen gösterin. Eğer geniş bir banyoya sahipseniz bir yere sabitlemeden sadece birbirinin üstüne koyarak yaratıcılığını konuşturabileceğiniz bir raf da tercih edebilirsiniz.

 Banyo rafımı kendim de yapabilir miyim?

Banyo ölçülerinize uygun olarak seçtiğiniz birkaç sunta ve jüt halat ile siz de banyo rafınızı istediğiniz tasarımla yapabilirsiniz. Hem farklı bir tasarım hem de geri dönüşüm yapmak isterseniz kullanılmayan ve bir köşede bekleyen ahşap kasalarınız banyo dekorasyonunuzu güzelleştiren küçük bir dokunuş olabilir. Elinizde olan malzemeleri kullanarak üstünde yaptığınız birkaç değişiklikle, kullanılmayan atıl bir malzeme, bakmaya doyamayacağınız bir aksesuara, mobilyaya dönüşebilir.

 Ahşap kasadan nasıl raf yapabilirim?

Elinizdeki ahşap kasanızı öncelikle zımpara yardımıyla boyama işlemine hazırlayın. Zımparası tamamlandıktan sonra dilediğiniz renk boyayla boyadıktan sonra kurumasını bekleyin. Ahşap kasanız kuruduktan sonra üzerine ahşap cilası atarak bunun da kurumasını bekleyin. Bu işlem boyamızın renginin banyodaki nemden dolayı zamanla atmasını önleyecektir. Cilası da kurumuş olan kasanızı artık banyonuza raf olarak kullanabilirsiniz.

 Suntadan el yapımı raf nasıl yapılır?

Banyonuza uygun ölçülerde kesilmiş ve dekorasyona uygun renkte istediğiniz sayıda suntanın dört köşesinden matkap yardımıyla küçük delikler açın. Raf aralıklarının uzunluğunu dilediğiniz boyutta ayarladıktan sonra rafınızın uzunluğunun iki katı uzunluğunda jüt halat kesin. Kestiğiniz ipi ortadan ikiye katlayarak rafınızın en üstünde duracak suntanın bir ince kenarındaki iki deliği ortalayarak deliklerden geçirin. Deliklerin hemen altından düğüm atıp suntalar arasındaki uzunluğu ayarlayarak aynı işlemi diğer suntalara da uygulayın. Diğer ince kenara de ipi geçirdikten sonra banyonuzun en güzel köşesine asmak için banyo rafınız hazır olacak.

 Sunta, ip, kasa gibi malzemeleri nereden bulabilirim?

Suntayı internetten hazır halde sipariş verebilirsiniz ya da şehrinizdeki mobilyacılardan istediğiniz ölçülerde sipariş verebilirsiniz. İp için çevredeki hırdavatçıları gezebilirsiniz veya internetten alabilirsiniz. Kasa için en iyi seçenek şehrinizdeki pazarları dolaşıp atılmış kasaları toplamak veya satıcılardan rica edip onların kullanmadıkları kasaları satın almaktır.

 Banyo rafımı neden kendim yapmalıyım?

Ev ekonomisinin vazgeçilmezi olan şeylerden biri de eve alacak olduğunuz herhangi bir şeyi kendinizin yapmasıdır. Mağazalardan veya internet sitesinden alacak olduğunuz ürünlerin maliyetinin aslında ne kadar düşük olduğunu aynı ürünü evde kendiniz yaptığınızda fark edeceksiniz. İşçiliğe para vereceğiniz ürünü kendiniz yaparak tasarruf edebilirsiniz. Boş vakitlerinizi keyifli ve yaratıcı bir aktiviteyle değerlendirmiş olacaksınız. Evinizde kendi elinizle yapmış olduğunuz bir rafın sizi ne kadar iyi hissettirdiğini fark edecek hatta misafirlerinize gururla el yapımı rafınızı övebileceksiniz. Farklı dekorasyon fikirleriyle evinizi güzelleştirmiş olursunuz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.