Fayans Derz Temizliği Nasıl Yapılır?

0 55

Fayans ders temizliği nasıl yapılır? Mutfak ve banyo başta olmak üzere, birçok fayans kullanılan alanda derz dolgu kirlenmesi veya derz dolgu aşınması olması olağandır. Yazımızda fayans derz temizliği nasıl yapılır? Sorularının cevaplarını vereceğiz. Onun öncesinde konumuzdan biraz bahsedelim.

Fayans derzlerinin arasındaki kararma ve sararmalar yanlış temizlik yapıldığı için oluşur. Özellikle yanlış kimyasal temizleyiciler yıpranmaya çanak tutar. Özellikle yoğun asit içeren temizleyiciler derz ve fayans ömrünü kısaltır. Bu sebepten ötürü temizleyicilerin açıklama kısmında bulunan asit oranlarının düşük olmasına dikkat edin. Yoğun asitli fayans temizleyicileri ilk aşamada iyi temizliyor gibi görünebilir. Fakat zamanla sararmalar, kararmalar ve solmalar başlıyor.

Fayans Derz Temizliği Nasıl Yapılır?

Fayans derz temizliği için başvurulabilecek çok sayıda yöntem vardır. Bu temizliği yapabilmek adına hazır ürünler de tercih edebilirsiniz. Veya evinizde bazı yöntemleri kullanarak kendi temizliğinizi de gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin Koçtaş gibi yapı marketlerde derz temizliği ürünleri bulunmaktadır. Ve küf sökücüler de, derz aralarını oldukça iyi bir şekilde temizleyebilmektedir.

Derz dolgunuz çıktıysa eğer, bu bazı problemleri de beraberinde getirebilir. Kullanıma bağlı olarak bazı fayansların arasındaki derzler çıkabilmektedir. Ufak bir çıkıntı dahi hem kötü görünüme hem de alt komşunuza su sızdırılmasına neden olabilir. Tabi bu durum banyo, tuvalet gibi suyun derzle temas ettiği alanlarda olabilmektedir.

Derz dolgu çıkıntıları için derz dolgusu yenilemesi yapabilirsiniz. Yapı marketlerden bunun için derz dolgu tabancası satın alabilirsiniz. Dolgunun fayansa bulaşmaması için, fayansa bant çekebilirsiniz. Ve dolguyu uygulayabilirsiniz. Dolguyu uyguladıktan sonra bantı sökebilirsiniz.

Doğru Fayans Temizliği Nasıl Yapılır?

Fayans temizliği için çamaşır suyu ile temizlik yapmaktan kaçının. Fayanslarınızı yıpratır, derz aralarını sarartır. Daha çok içerisinde aktif madde ve mineral içeren krem tarzında temizleyicileri tercih edin. Yumuşak başlıklı fırça ile ovalayarak temizleyin. Spiral şekilde yapılan temizleme, daha fazla kiri temizler.

Sirke ve kabartma tozu kullanarak da temizlik yapabilirsiniz. Fakat asit oranı biraz fazla olduğundan dikkatli olunmalıdır. Önce kabartma tozuna hafif su ekleyerek macun kıvamına getirin. Lekelerin üzerine uygulayın. Daha sonra su ile seyreltilmiş sirkeyi fısfıs yardımıyla yapılan macun üzerine sıkın.

Kabaran karışım lekelerin çıkmasını sağlayacaktır. Bu bölgeyi yumuşak bir bez yardımıyla silin ve bol duru suyla yıkayın. Bu yöntem derz ve fayans temizliği için %100 doğal yöntemdir. Fakat işlem sırasında eldiven kullanmanız, elinizin tahriş olmaması için önerilir.

Fayans derz temizliği nasıl yapılır? Sorusuna sizler için en iyi şekilde cevap vermeye çalıştık. Dekorasyon ile ilgili çok sayıda farklı yazıya, sitemiz ile ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.