Küçük Odalar İçin Çözüm Önerileri

0 37

Yaşanılan yerleşim merkezlerinin kalabalık nüfusa sahip olması konut yapımını etkileyen en önemli faktörlerin arasındadır. Kalabalık nüfuslu şehirlerde, ihtiyaçlar ve yaşam modelini destekleyebilecek yapılar inşa ediliyor. Dolayısıyla sokaklar, evler ve sonunda da odaların sayısı gittikçe küçülüyor.

Ulaşım, eğitim ve iş gibi gerekçeler merkezi yerlerde bulunma zorunluluğunu da beraberinde getiriyor. Durum böyleyken yaşam alanını rahatlatabilecek, kişileri boğmayacak dekorasyon önerileri önemli hale geliyor. Son zamanlar da etkisini gösteren minimal yaşam tarzı büyük kentlerde daralmış hisseden insanların adeta sığındığı bir liman görevi üstlenmektedir. Bu yazıda küçük alanlarda büyük etkiler yaratabilecek öneriler yer alacaktır.

Odayı olduğu halinden daha geniş gösterme ihtiyacından doğan öneriler sadeliğin ve azlığın yanı sıra göze hitap eden objeleri göz ardı etmiyor. Asıl hedef, küçük alanlarda büyük izler bırakarak ortamı özgürleştirmektir. Özellikle Japon kültündeki “azlık çokluktur” felsefesi bu ihtiyacı karşılayan önerileri çoğalt makatadır. Küçük görünen bu detaylar, önce evleri sonra kişileri rahatlatan çözüm önerilerini barındırıyor. Hem konfor alanını hem de estetik olarak uyumu ve göze hitap eden yaklaşımıyla yapılan tercihleri destekler niteliktedir.

IŞIK

Odayı geniş gösteren en önemli faktörler arasında yer alıyor. Işık seviyesi, yoğunluğu ve rengi odanın ilk bakışta ki algısı üzerinde önemli bir etken oluşturuyor. Odanın güneş alıyor olması önemli bir ayrıcalıkken gün ışığını desteklemeyen cepheler konum itibariyle ekstra destek istiyor. Bu desteği yapay ışıklarla, büyük avizelerden ziyade küçük veya gizli ampullerle sağlanabiliyor.

Çok vakit geçirilen odalar için genelde gözü yormuyor oluşu sebebiyle sarı ışık kullanılırken, küçük odalar için sıcak beyaz ışık tavsiyeler arasında yer alıyor. Bununla beraber odanın çok küçük olmaması halinde çocuk ve yatak odaları için sarıya yakın ışık kullanılabiliyor.

RENK

Renk ışığın kendini direk gösterdiği, mekanın algılısı ve tarzı üzerinde önemli ipuçları veriyor. Renk seçiminde açık renklerin kullanımı odanın ferahlığını direk etkileyecektir.

Eğer odalar çok küçükse özellikle duvarlarda ve mobilyalarda beyaz renk seçilmesi öneriliyor. Japon oda ve ev dekorasyon örneklerin de olduğu gibi sadece beyaz tercihiyle ortamın fazlasıyla genişlediği ve göz yormayan haliyle büyük etkiler bıraktığı biliniyor. Eğer beyaz renk tercih edilmiyorsa yerini seçilen rengin açık tonlarına bırakabiliyor.

ÇİZGİLER

Oda içindeki aksesuarlar ve duvar kağıtları da tercih edilen şekil ve çizgiler yaratılan algıyı büyük oran da etkiliyor. Dikey alan izlenimi yataya göre odayı genişletecektir. Odanın yatay bir izlenim yaratması dikey yerleştirilen perde ve aksesuarlarla desteklenebiliyor. Duvar kağıtlarında dikey çizgiler kullanılması, seçilen perdelerin boydan olması, aksesuarların dik, sivri ince ve uzun olması özellikle açık renkli ar fon üzerinde algıyı genişletiyor. Eşyaların üzerinde göz yormayan, az ve minimal çizgiler de bu algıyı destekliyor.

MOBİLYA VE AKSESUAR

Seçilen mobilyaların aksesuar ve duvarın rengiyle kendi içinde bir bütünlük oluşturması ile algıda zorluk yaratmayan ferah bir görüntü yaratıyor.

Örneğin arka fon ve duvarlarda yeşil renginin hakim olduğu bir odada eşyalar yeşilin tonlarına ayrılabiliyor. Açık tonun arka fonda kullanılırken kısmen koyu tonlarının mobilya ve aksesuarlarda kendini göstermesi odayı canlı ve ferah kılıyor. Açık renk stor perdeler bu ihtiyacı tamamlıyor.

Mobilyaların hatları; köşeli veya kıvrımlı olması, seçilen mobilyalarda bütünlük oluşturması bakımından önem taşıyor. Örneğin köşeli koltuk takımlarını masa ve abajurlar benzer hat çizgileriyle desteklenmesi öneriliyor.

Aksesuar konusunda en önemli görev yansıtan cam ve aynalara düşüyor. Duvarlarda bolca tablo kullanmak yerine yuvarlak kenarlı aynalar yerleştirmek odayı genişletiyor. Küçük odalar da sehpa kullanımı önerilmese de cam yüzeyli ve duvara yakın konumuyla odayı daraltmayan küçük fiskos sehpalar kullanılabiliyor. Saksılarda ki tercih için ise evin sadeliğine renk katan canlandıran etkisi ile göze hitap ediyor. Saksıların küçük ebatlarda ve çokça kullanılmasının yanı sıra tek kullanılması halinde orta veya büyük bir saksı çanağında yer alması öneriler arasındadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.