Ofis Dekorasyonunda Önemli Konular

0 35

Ofis dekorasyonunda önemli konular nelerdir? Gününüzün büyük çoğunluğunu geçirdiğiniz, üretken ve verimli olmanız gereken mekanlar olan ofis ortamları çalışanların kapasitesini etkileme konusunda oldukça etkilidir. Bu yüzden çalıştığınız ofisin tasarımı, dekorasyonu büyük önem arz eder. Üretken, işlerin doğru, kolay ve hızlı gerçekleşmesi için ve daha da önemlisi çalışanların mutlu, güvende ve rahat olmalarını sağlaması için ofis tasarımının doğru şekilde olması bir nevi yatırım değerindedir. Yapılan araştırmalara göre çalışanların odaklanabilmesinde ve iş bitirici olabilmesinde en önemli faktör olarak fiziksel çevre yer almaktadır. İyi tasarlanmış olan ofislerde üretkenliğin 1/5 yükseldiği görülmüştür.

Ofis Dekorasyonunda Önemli Konular

Ofis dekorasyonun da önemli şeylerin başında sandalye ve masa tasarımları gelmektedir. Bunun nedeni iş yerinde masa başında, sandalyede oturarak saatler geçirirken rahatsız ve sağlıksız tasarımlar çalışanlar için kabusa dönüşebilir. Doğru masa seçimi, sandalye boyutunu iyi seçebilmek sırt ve bel sağlığı açısından çok önemlidir. Bu yüzden ofislerde doğru masa ve sandalye seçimi yapılması, tercih yaparken sandalyenin sırt ve bel kısmının destekli olduğu, ayarlanabilir olduğu, masanın yüksekliğinin doğru olduğu dikkat edilmelidir. Ayrıca kullanışlı olabilmesi için masa genişliği de göz önüne alınmalıdır.

İşe odaklanabilmek ve iyi hissedebilmek için aydınlatma en önemli faktörlerden bir diğeridir. Kötü bir aydınlatma sistemi ruhsal yorgunluğun yanı sıra göz yorgunluğu, baş ağrısı gibi durumlara da neden olabilir. Bu yüzden ofislerde katmanlı ve yeterli bir ışıklandırma sistemi olmalıdır. Işıklandırma sisteminin yanında genel atmosferin güzel olması için ofis ortamının geniş pencerelere sahip olması da önemlidir. Gün ışığının yeterli şekilde odaya vurması, manzaranın açık olması çalışanların kendilerini iyi hissetmelerine yardımcı olacaktır.

Ofislerde farklı ve iç içe çalışma alanlarının olması iş hayatına da esneklik katacaktır. Elbette ofislerin sessiz ortamlara, çalışanların kendi özel alanlarının bulunduğu ortamlara ihtiyaç vardır ancak bunun yanında ortak çalışma alanları uygun iş birliğinin sağlanabilmesi içinde gerekli mekanlardır. Bu mekanların iyi bir şekilde dekore edilmesi çalışanların fikir alışverişinde bulunması ve bilgi paylaşımı yaparken daha verimli sonuçlar doğuracaktır.

Tüm bunlara ilaven ofisin kokusu, iyi bir havalandırma ofisler de mutlaka dikkat edilmesi gereken diğer önemli şeylerdendir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.