Salon Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

0 50

Salon dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Evlerimizde belki de dekorasyon konusunda en özen gösterdiğimiz mekân salonlarımızdır.  Bu önemli alanda eğer düzgün bir dekorasyon istiyorsanız tercihlerinizde dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar var.

Salon Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle salonunuzun şekli dikkat etmeniz gereken konuların başında gelmektedir. Salonunuzun şekli seçeceğiniz mobilyayı, uygun olan tarzı, aydınlatmayı ve diğer birçok şeyi etkilemektedir. Yani salonunuzun şekline uygun bir mobilya tercihi yapmalısınız. Örneğin kare bir salonda koltukları karşılıklı yerleştirerek sıcak bir sohbet ortamı yaratmaya çalışabilirsiniz. Dikdörtgen bir salonunuz var ise L şeklindeki koltuklardan tercih etmek daha işlevsel olacağı için iyi bir tercih olacaktır.

Eğer salonunuz ufak ise bunun içinde akıllı mobilyaları kullanabilirsiniz. Vitrin veya kitaplıklar yerine yalnızca bir TV ünitesi tercih etmek daha doğru olacaktır.  Yer kaplamaması için ise katlanabilir masaları tercih edebilirsiniz. Bu masaların bir diğer özelliği sehpa olarak da kullanılabiliyor olmalarıdır. Salonun mümkün olan en iyi şekilde dekore edilebilmesi için, dekorasyon fikirleri son derece önemli bir konudur.

Salon İçin Mobilyalar

Mobilya konusundan sonra en önemli diğer konu ise salonunuz da tercih edeceğiniz renklerdir. Yanlış bir renk seçimi kullandığınız mobilyayı, evin şeklini hatta ferahlığını bile kamufle ederek kötü gösterebilir. Nu yüzden duvarlar için ve mobilyalar için doğru bir renk tercihi yapmalısınız. Kullandığınız renkler ile ufak alanları daha geniş gösterebilme imkanına sahipsiniz. Ayrıca uyum da diğer önemli konu. Duvarlar mobilyalar, tercih ettiğiniz fon, kullandığınız halının rengi her birisi birbiri ile uyumlu olmalı. Duvarlar için açık gri, fil dişi, akıl taşı renklerini kullanabilirsiniz. Dekorasyon, aksesuar ve mobilyalar da ise pudra pembesi, cam göbeği, lila, buz yeşili renklerinden yana tercih yapabilirsiniz.

Eğer farklılık ve değişiklikten hoşlanıyorsanız kapı ve pencerelerinizde canlı renkler kullanarak ortama farklı, özgün bir hava katabilirsiniz. Buna ilaven farklı duvar kağıtları da alana farklılık ve canlılık katacaktır. Eşyalarınız ile uyumlu bir duvar kâğıdı odanın bütününde mükemmel bir uyum sağlamaya yardımcı olacaktır.

Salon dekorasyonunda bir diğer önemli konu aydınlatmadır. Doğru aydınlatma seçilmesi alanda tercih ettiklerini bütün olarak doğru şekilde yansıtır ve gösterir. Tavanda seçeceğiniz şık bir avize, salonun köşesinde mobilyalar ile uyumlu bir lambader ile salonunuza ışık saçabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.